Блог компанії

Все просто, якщо знаєш як!

Автор: Ярополк Пшик, фізичний терапевт, директор Медичного центру фізичної терапії та медицини болю “Інново”

У статуті Всесвітньої організації охорони здоров’я, який затвердили 1946 року, є визначення терміну “здоров’я”. Отже: “Здоров’я – це стан повного фізичного, духовного та соціального благополуччя, а не тільки відсутності хвороби чи фізичних вад. Кожна людина має право використовувати усі надбання галузі медицини для кращого та швидшого одужання”.

Фізична реабілітація посідає перше та незамінне місце у відновленні людини після захворювання. Для того, аби досягнути швидкого результату реабілітації, розроблені клінічні протоколи та настанови, які чітко вказують, коли та як слід діяти. Таким чином, довільний підхід нівелюється та не визнається.

Після отримання травми лікар приймає рішення щодо тактики лікування, обирає консервативний чи оперативний шлях втручання. Наступним етапом є своєчасний початок фізичної реабілітації. Лікар повинен надати пацієнтові усю інформацію про наступний етап відновлення та розказати про важливість реабілітації. Якщо цього не відбувається, це слід трактувати як порушення процесу лікування та некомпетентність лікаря.

Своєчасний початок фізичної реабілітації забезпечує швидке одужання та мінімалізовує можливість подальших ускладнень.

Після хірургічних втручань, наприклад, фіксування кісткових уламків за допомогою металевої пластини, реабілітацію слід розпочинати в ранньому післяопераційному періоді, а в деяких випадках – і перед операцією. Такий хірургічний метод був розроблений саме для того, щоб швидше розпочати реабілітацію. Тому відтермінування реабілітації є значним порушенням процесу лікування.

Заміна суглобів на штучні протези, пластика зв’язок в коліні, операції на плечовий суглоб та багато інших втручань мають чітко розроблені етапи відновлення. Слід пам’ятати, що хірургічне втручання – це тільки початок лікування і без фізичної реабілітації досягнути якісного рівня відновлення неможливо.

При консервативному варіанті лікування ортопедичних порушень, фізичну реабілітацію також потрібно розпочати якнайраніше. Розгляньмо приклад, коли кінцівка зафіксована гіпсовою пов’язкою. Завданням реабілітації на ранньому етапі втручанні є запобігти ускладненням у прилеглих суглобах та м’яких тканинах. Після зняття фіксації слід негайно розпочинати активне відновлення.

Помилковим твердженням є те, що фізична реабілітація є виключно для спортсменів. Безперечно, спортсмен не зможе повернутись до звичних навантажень без кваліфікованого відновлення, але правда є в тому, що фізичну реабілітацію потрібно застосовувати для усіх людей, незважаючи на професію, вид пошкодження чи захворювання.

Кожен пацієнт заслуговує на повноцінне лікування та повинен отримувати послуги на найвищому рівні. Найціннішим є здоров’я людини, тому забувати про це є злочином!

Фото: Леся Сторощук

Leave a Reply