Сколіоз

Що таке сколіоз?

Неправильна постава і така поширена патологія як сколіоз є одними з серйозних ортопедичних проблем розвитку сучасної дитини. Це захворювання виникає безсимптомно і без болю, а основний його прогрес припадає на вік статевого дозрівання.
Сколіоз характеризується викривленням хребта у боковій площині з розворотом хребців навколо своєї вертикальної осі, що призводить до косметичних дефектів (“викривлення” тіла дитини, асиметрія грудної клітки) і функціональних порушень у роботі серця та легень.
Не всі батьки можуть своєчасно помітити негативні зміни в розвитку скелета своєї дитини, тому часто сколіоз виявляють лише тоді, коли захворювання набуло важкої форми, здатної до прогресування. На цій стадії сколіозу проблему не можна вирішити консервативним лікуванням, в такому разі є потрібним хірургічне втручання.
Щоб не доводити ситуацію до такого радикального методу лікування як операція, є лише один спосіб – профілактика і раннє виявлення сколіозу. Тож, потрібно робити регулярні медичні обстеження дітей.

Scoliosis

Ознаки сколіозу, які повинні насторожити батьків

Термін “сколіоз” походить від грецького skoliosis, що означає “викривлення”. А основним проявом захворювання є порушення симетрії тіла дитини.

Ознаки асиметрії тіла:
– одне надпліччя є вище іншого;
– ключиці розташовані не на одній лінії;
– соски розташовані не на одній лінії;
– одна лопатка виступає від грудної клітки більше іншої;
– одна сідниця є вище іншої;
– асиметричне положення голови (нахил вбік).

1 2

Профілактика сколіозу

Аби запобігти сколіозу та іншим ортопедичним порушенням у дітей, потрібно змалечку привчати їх до рухової активності, яка є основою здоров’я дитини. Доволі ефективний спосіб – здійснити це на власному прикладі, тому що діти копіюють поведінку своїх батьків та близьких.
Адже тільки адекватна рухова діяльність сприятиме раціональному і всебічному розвитку дитини та її особистості. Не варто ставити інтелектуальний розвиток дитини вище фізичного, адже вони є тісно взаємопов’язані.

“Щоб зробити дитину розумною і розважливою, зробіть її міцною і здоровою: нехай працює, діє, бігає, кричить, нехай вона перебуває в постійному русі”.
Жан-Жак Руссо

Враховуючи те, що сколіоз часто розвивається у дітей шкільного віку, правильне положення дитини під час сидіння за партою чи письмовим столом є доволі важливим. Більшість часу дитина проводить за навчанням: під час уроків у школі та виконуючи домашнє завдання. А це означає, що вона сидить непорушно впродовж тривалого часу. Тому аби уникнути розвитку сколіозу, дитина повинна сидіти за своїм робочим місцем правильно:

– обидві ноги потрібно ставити на підлогу;
– тримати спину рівно, спершись на спинку крісла;
– не спиратися грудною кліткою на парту;
– лікті розташувати на парті;
– денне світло повинно падати з лівого боку, якщо дитина є правшою, з правого боку – якщо дитина є лівшою.

Під час тривалого сидіння інколи потрібно змінювати положення ніг – випростовувати їх вперед, щоб вони трохи відпочили. Тому для цього під столом повинно бути більше місця. Висота стола повинна бути на рівні руки, зігнутої в лікті. Крісло має бути твердим, його висота повинна відповідати довжині гомілки дитини. Час від часу дитині потрібно змінювати місце сидіння у класі, пересідати з одного ряду на інший.