Рекомендації пацієнтам

Профілактика вторинних ускладнень

innovo_poster

Розвиток вторинних ускладнень – це дійсно небезпечно! Їх набагато легше попередити, ніж зупинити їхнє прогресування! Поява і прогресування вторинних ускладнень різко знижують функціональні можливості та часто загрожують життю!

нездатність самостійно утримувати положення

нестабільна поза / порушення рівноваги

неправильний розподіл ваги по поверхні опори, деформація тканин

пролежні

підвищення м’язового тонусу

контрактури і деформації, підвивихи і вивихи

малорухливість, обмеження можливостей вибору положень тіла, інфекція дихальних шляхів
↓↑
тривале перебування в ліжку

збільшення зусиль у догляді за пацієнтом, щоб забезпечити йому належний рівень життя

Вторинними називають такі ускладнення, які не пов’язані безпосередньо з “пошкодженням мозку”, їх розвиток залежить від зовнішніх та внутрішніх факторів, які діють на тіло людини (наприклад, контрактури або деформації), особливостей догляду (наприклад, пролежні) і активності людини (наприклад, закрепи, інфекції дихальних шляхів внаслідок аспірації під час годування).

Виникнення вторинних ускладнень значно утруднює як і життя людини з руховими порушеннями, так і догляд за нею. Часто поява одного виду ускладнень “тягне” за собою виникнення багатьох інших, такий “каскад” вторинних ускладнень призводить до збільшення зусиль у догляді за пацієнтом, щоб забезпечити належний рівень життя людини з руховими порушеннями.

ПРОГРАМА ФІЗИЧНОГО МЕНЕДЖМЕНТУ

Програма фізичного менеджменту – це сплановані дії та види активності, скеровані на оптимізацію пози і функціонування людини. Ця програма є індивідуальною для кожного пацієнта, до неї може входити використання спеціального обладнання для підтримання положення сидячи, стоячи та лежачи; активні вправи; використання ортопедичних засобів (ортезів); хірургічне втручання та заняття зі спеціалістами.

Як скласти програму профілактики вторинних ускладнень?

ОЦІНКА

– Оцініть ризик формування тих чи інших ускладнень.
– Оцініть час, впродовж якого діють ті чи інші фактори ризику.
– Оцініть час, впродовж якого ви проводите заходи, які перешкоджають появі або прогресуванню ускладнень.
– Оцініть наявні ресурси допомоги.

ПЛАНУВАННЯ ПРОГРАМИ

– Виберіть правильне положення тіла.
– Продумайте, яким чином пацієнт змінюватиме положення тіла впродовж дня.
– Пам’ятайте, що їсти і пити пацієнт повинен тільки в положенні сидячи або напівсидячи, а також продумайте, яким чином можна забезпечити таке положення тіла під час всіх прийомів їжі.
– Пам’ятайте про необхідність забезпечення адекватного навантаження на скелет, тому внесіть до щоденного рухового режиму пацієнта хоча б 30 хвилин в положенні стоячи і 30 хвилин в положенні сидячи. Якщо при цих положеннях пацієнту потрібна підтримка, використовуйте вертикалізатор, засоби для навчання ходьбі та спеціальні крісла.
– Виберіть вправи для підтримання об’єму рухів, які необхідні пацієнту. Якщо певні вправи пацієнт не може здійснювати самостійно, то мінімум один раз на день ці вправи потрібно виконувати пасивно!
– Виберіть вправи на розтяг, які є необхідними пацієнтові. Якщо пацієнт не може самостійно їх виконувати, то мінімум один раз на день цей розтяг потрібно здійснювати пасивно!
– Продумайте, які заходи можуть допомогти забезпечити пацієнтові максимально можливий рівень фізичної активності впродовж дня, і внесіть їх до його щоденного рухового режиму.
– Навчіть людей, які доглядають за пацієнтом, виконувати з ним програму профілактики.

Фактори ризику розвитку вторинних ускладнень діють 24 години на добу, тому програма фізичного менеджменту повинна входити у повсякденне життя пацієнта.

Підготовлено в рамках Проекту “Технічна допомога Програмі підтримки секторальної політики в галузі соціального захисту – Компонент з надання послуг Таджикистану”. Переклад з російської мови: Медичний центр фізичної терапії та медицини болю “Інново”.