Програми фізичної терапії

Навчально-розвиваючий курс фізичної терапії для немовлят

Програма розрахована на дітей від народження до першого року життя та спрямована на те, щоб дитина гармонійно та правильно розвивалася. Зазвичай батьки прагнуть, щоб дитина якомога раніше почала тримати голову, перевертатися, сидіти, повзати та робити перші кроки. Втім, не варто її передчасно садити чи ставити на ніжки. Під час програми розвиваючої фізичної терапії ми стимулюємо дитину до того, щоб вона самостійно, впевнено та вчасно освоїла ці вміння та навики.

Тривалість програми: 10 днів.
Тривалість заняття: 1 година.

Ціль програми: стимуляція дитини до гармонійного фізичного розвитку, профілактика та діагностика порушень у розвитку дитини.

Методи лікування: фізична терапія: активна та пасивна гімнастика, гімнастика PNF, рефлекторні вправи, стимулюючий масаж.

Спостереження і консультації: педіатра, невролога, фізичного терапевта.

Фізична терапія при ранньому втручанні

Програма раннього втручання розрахована на дітей віком від 5-ти місяців до 3-ох років. Це комплекс фізичних, дихальних та рефлекторних вправ. Раннє втручання є необхідним, адже саме у перші роки життя дитина найбільш інтенсивно розвивається. Результат фізичної терапії у дітей з проблемами розвитку залежить від ранньої діагностики та правильної організації лікувального процесу.

Тривалість програми: 10/15/20 днів.
Тривалість заняття: 1 година + 30 хвилин масажу.

Ціль програми: максимально підвищити рівень фізичних та психічних функцій дитячого організму, зменшити прояви вже наявних порушень рухового розвитку дитини, запобігти формуванню вторинних ускладнень.

Покази: органічні ураження нервової системи пре- і перинатального періоду; дитячий церебральний параліч (ДЦП); наслідки перенесених запальних захворювань нервової системи; спадково-дегенеративні захворювання нервової системи; наслідки гострих порушень мозкового кровообігу і травматичних ушкоджень нервової системи.

Комплексне лікування: фізична терапія: активна та пасивна гімнастика, діагональна гімнастика, нейророзвиваюча терапія Bobath, гімнастика PNF, підвісна терапія UGUL, масаж; медикаментозне (симптоматичне) лікування.

Спостереження і консультації: невролога, педіатра, фізичного терапевта.

Інтенсивний курс фізичної терапії

Для дітей з дитячим церебральним паралічем періодичні заняття з фізичної терапії є необхідними. Адже це допомагає підтримувати і розвивати фізичний стан дитини, а також запобігати майбутнім проявам захворювання. Ми радимо проходити курс фізичної терапії за інтенсивною програмою що два-три місяці. Для кожного пацієнта ми індивідуально підбираємо комплекс фізичних вправ, щоб працювати над конкретними навиками, які потрібно розвинути дитині. Інтенсивна програма фізичної терапії розрахована на довготривалу перспективу, щоб спостерігати прогрес стану дитини в динаміці. Після ґрунтовного обстеження рухової сфери дитини ми визначаємо завдання та цілі на конкретні періоди. Щоб заняття з фізичної терапії були ефективнішими, дуже важливо виконувати домашню програму фізичних вправ у перерві між курсами. Тому ми проводимо з батьками багато навчальної роботи.

Тривалість програми: 10/15/20 днів (залежно від можливостей дитини).
Тривалість заняття: 2 години + 30 хвилин масажу.

Ціль програми: розвиток та вдосконалення основних рухових функцій, загальне фізичне зміцнення організму, попередження утворення вторинних ускладнень, сприяння максимальній самостійності дитини.

Покази: органічні ураження нервової системи пре- і перинатального періоду; дитячий церебральний параліч; наслідки перенесених запальних захворювань нервової системи; спадково-дегенеративні захворювання нервової системи; наслідки гострих порушень мозкового кровообігу і травматичних ушкоджень нервової системи.

Комплексне лікування: фізична терапія: лікувальна фізична культура, активна та пасивна гімнастика, діагональна гімнастика, нейророзвиваюча терапія Bobath, гімнастика PNF, підвісна терапія UGUL, вібротерапія, масаж; медикаментозне лікування; ортопедичні засоби.

Спостереження і консультації: невролога, педіатра, фізичного терапевта.

Мобілізуюча фізична терапія

Між курсами інтенсивної програми фізичної терапії потрібно робити перерву два-три місяці, втім у цей період також не варто забувати про підтримку фізичного стану дитини. Програма мобілізуючої гімнастики є саме для того, щоб підтримувати функції, яких ми досягнули з дитиною під час курсу основної інтенсивної програми фізичної терапії. Відтак, дитина зможе прийти на черговий інтенсивний курс в такому фізичному стані, який мала після завершення попереднього, і відповідно надалі ефективніше розвивати свої фізичні можливості. Тож, окрім виконання запропонованої нами домашньої програми фізичних вправ, у перерві між інтенсивними курсами ми радимо проходити курс фізичної терапії за програмою мобілізуючої гімнастики.

Тривалість програми: 10/15 днів.
Тривалість заняття: 1 година.

Ціль програми: підтримка результатів основної інтенсивної програми фізичної терапії, нормалізація тонусу м’язів, профілактика виникнення контрактур.

Покази: попередньо пройдений курс інтенсивної програми фізичної терапії.

Методи лікування: фізична терапія: активна та пасивна гімнастика, діагональна гімнастика, нейророзвиваюча терапія Bobath, гімнастика PNF.

Спостереження і консультації: невролога, педіатра, фізичного терапевта.

Фізична терапія при ортопедичних порушеннях

Спосіб життя та багато факторів навколишнього середовища можуть стати причинами порушення правильного розвитку дитини.
Тривале перебування дитини в неправильному положенні призводить до хибного розвитку хребта – формування його патологічних вигинів (сколіозу). Це відбувається під час гри, коли малеча годинами просиджує за малюванням або ліпленням, у школі під час сидіння за неправильно підібраною партою, а найчастіше – під час гри на комп’ютері.
Неправильне взуття та малорухомість призводять до деформації стоп (плоскостопість) або прогресування їх вроджених деформацій.

Тривалість програми: 10/15/20 днів.
Тривалість заняття: 1 година.

Ціль програми: сприяння правильному формуванню постави, грудної клітки, склепіння стопи, профілактика вторинних ускладнень.

Покази: порушення постави, деформація грудної клітки, порушення склепіння стопи, вальгусне або варусне положення стопи, кривошия.

Комплексне лікування: фізична терапія: лікувальна фізична культура, вібротерапія, підвісна терапія UGUL, гімнастика PNF, лікувальний масаж; ортопедичні засоби.

Спостереження і консультації: фізичного терапевта, педіатра, за потребою: невролога.

Профілактичні заходи: рекомендації з облаштування робочого місця дитини, вибору взуття, режиму фізичних навантажень.

Фізична терапія після травматичних ушкоджень

Діти, здебільшого, дуже активні, що підвищує ймовірність виникнення травм. Після загоєння травмованих кісток або м’яких тканин потрібно якнайшвидше розпочати фізичну реабілітацію. Неправильне відновлення є причиною тривалого зниження рухової активності дитини. Тому варто звернутися до фахівців.

Тривалість програми: 10/15/20 днів.
Тривалість заняття: 1 година.

Ціль програми: максимальне відновлення травмованих кінцівок, зміцнення суглобів за рахунок збільшення сили м’язів, відновлення правильного стереотипу руху та функції.

Покази: наслідки переломів кінцівок, вивихів суглобів, пошкодження м’яких тканин (м’язи, зв’язки, сухожилля), наслідки перенесених операцій на опорно-руховому апараті.

Комплексне лікування: медикаментозне лікування, фізична терапія: лікувальна фізична культура, активна та пасивна гімнастика, гімнастика PNF, вібротерапія, підвісна терапія UGUL, лікувальний масаж; ортопедичні засоби.

Спостереження і консультації: фізичного терапевта, педіатра, ультразвукова діагностика.

 

Програма “Терапія руки”

Програма “Терапія руки” спрямована на дітей, що мають труднощі з маніпулюванням предметами, самообслуговуванням, писанням, малюванням, мають порушення чутливості рук. Терапія руки – це розвиток великої та дрібної моторики рук, тобто рухів плечового поясу, верхньої кінцівки в цілому, кисті руки, пальців, а також покращення чутливості рук. Спеціальні вправи та ігри, масаж верхньої кінцівки сприяють покращенню роботи руки, тренують захоплення предмету, згинання і розгинання кисті та пальців. Під час контакту руки з різними матеріалами та предметами відбувається вплив на нервові клітини, що покращує фукціонування мозку, а отже, забезпечує розвиток когнітивних процесів (пам’ять, увага, мислення) та мовлення.

1.* Тривалість програми: 10/15/20 днів.
Тривалість заняття: 30 хвилин.

2. Тривалість програми: 10/15/20 днів.
Тривалість заняття: 1 година.

Ціль програми: збільшення сили м’язів рук, розвиток великої та дрібної моторики верхніх кінцівок, чутливості рук, зорово-рухової координації, когнітивних процесів, мовлення.

Покази: дитячий церебральний параліч, церебральний параліч внаслідок перенесеної травми, енцефаліту, інсульту, родові травми чи інші травматичні ушкодження плечового сплетіння або периферичних нервів верхніх кінцівок, затримка мовленнєвого розвитку, дислексія, дисграфія (труднощі з письмом).

Спостереження і консультації: невролога, фізичного терапевта, психолога.

* Програма відбувається у комплексі з іншими програмами фізичної терапії.


Примітка: звертаючись до нас, необхідно мати з собою результати усіх попередніх обстежень.