Педіатрія

Розвиток дитини

Нормальні фізичний та нервово-психічний розвитки дитини від її першого дня життя є основою для здорової діяльності її організму в майбутньому. Тому важливо спостерігати за своєю дитиною, щоб у разі появи певних відхилень в її фізичній та психічній функціях їй можливо було надати вчасну та доцільну допомогу. Розвиток органів чуття, рухових і психічних функцій відображають зміни в поведінці дитини, вдосконалення її з місяця в місяць.

Наведемо деякі найважливіші орієнтири у цьому розвитку.

Перший місяць життя. Немовля спить приблизно 20 годин на добу. У час, коли малюк активний, він хаотично рухає ручками та ніжками; рухи очей ще некоординовані. На потужний звук дитина реагує рефлексом Моро (у відповідь на стукіт по поверхні, де лежить дитина, на відстані 15-20 см. з обох боків від голівки, дитина спочатку відводить ручки в сторони і розгинає пальці, потім повертає ручки у вихідне положення). В нормі рефлекс Моро присутній у дитини до 4-ох місяців. Немовля відчуває зміни температури (коли змерзне, плаче, стає неспокійним, багато крутиться), володіє смаковими і больовими відчуттями.

Другий місяць. Малюк звертає увагу на звук і світло, у нього з’являються перші мімічні реакції, зміни настрою, усмішка.

Третій місяць. Слідкує за предметами, повертає голову в бік світла або звуку, піднімає і починає тримати голову, лепече, розглядає свою руку.

До кінця першого півріччя дитина впізнає своїх батьків, радіє їхній присутності. Тягнеться за різними предметами, хапає їх. Повертається набік і перевертається на животик, голосно сміється.

На 9-му місяці життя дитина сама сидить, потім сідає і встає, перекочується по підлозі, починає повзати. Починає відрізняти неприємні та небезпечні моменти. Висловлює бажання. На розчарування реагує відповідною реакцією. Сама тримає в руках пляшечку з питтям і п’є з неї.

1 рік. Дитинка вже самостійно стоїть, повзає на колінах, впирається ніжками, пробує ходити сама. Розуміє окремі слова, відкликається, коли її кличуть. Вміє плескати в долоньки, робити ”тосі-тосі”. Добре знайома з середовищем, зі своїми іграшками. Наслідуючи, повторює слова, такі як “ма-ма”, “та-то”.

У послідовності термінів розвитку статичних функцій все ж існує індивідуальна особливість організму кожної дитинки. Тому варто враховувати той факт, що можливі коливання у часі появи певних дій малюка.

Терміни розвитку статики та моторики у дітей 1-го року життя

Дії дитини Середній термін Коливання
усміхається 5 тижнів 3 – 6 тижнів
“гуління” 7 тижнів 4 – 11 тижнів
тримає голову 3 місяці 2 – 4 місяці
спрямовано рухає рукою 4 місяці 2,5 – 5,5 місяців
перевертається зі спини на живіт 5 місяців 3,5 – 6,5 місяців
сидить 6 місяців 4,5 – 8 місяців
повзає 7 місяців 5 – 9 місяців
встає 9 місяців 6 – 11 місяців
робить кроки з підтримкою 9,5 місяців 6,5 – 12,5 місяців
стоїть 10,5 місяців 8 – 13 місяців
самостійно ходить 11,5 місяців 9 – 14 місяців
говорить прості слова 10 місяців 8,5 – 11,5 місяців