Блог компанії

Енурез. Поради для батьків

Підготувала: Яна Мартиненко, лікар-невролог Медичного центру фізичної терапії та медицини болю “Інново”

Енурез – повторюване мимовільне сечовипускання під час сну або вдень дитиною у віці після 5-ти років.
Поширеність енурезу в дитячому віці складає від 2,5 до 30 % та зменшується з віком. Нічне нетримання сечі менш, ніж двічі на тиждень, у віці 4,5 роки трапляється у 21 % дітей, у віці 9,5 років – вже у 8 % дітей. Ця прикрість частіше стається у хлопчиків.

Термінологія
Медичний термін нетримання сечі під час сну – “нічний енурез”. Розрізняють первинний та вторинний енурези. Первинний енурез діагностують тоді, коли дитина змалку регулярно не втримує сечу. Вторинний – повторна поява симптомів після 6-ти і більше місяців перерви.

Якими є причини енурезу?
– Частина дітей під час сну не відчуває сигналу від сечового міхура, коли потрібно його опорожнити;
– у частини дітей не синтезується адекватна кількість гормону вазопресину під час сну;
– гіперактивність сечового міхура – це клінічний синдром, при якому м’язи сечового міхура стискаються у посиленому режимі і м’язи, що оточують уретру (трубчастий орган, що з’єднує сечовий міхур із зовнішнім середовищем), не можуть втримати потік сечі. Як правило, у цієї групи дітей є скарги на недотримання сечі вдень.

Додаткові причини:
– закрепи;
– інфекції сечових шляхів;
– сімейна спадковість;
– тривожність.

Коли починати лікування?
Найкращий час починати лікування, коли дитина психологічно готова та
достатньо вмотивована.

Ключ до успіху:
– не використовувати покарання;
– запропонувати дитині підтримку;
– використовувати винагороду не за “суху ніч”, а за мотивовану поведінку дитини (наприклад, вживати адекватну кількість рідини або опорожнити сечовий міхур перед сном);
– лікування має бути узгоджене з лікарем.

Яким має бути лікування?
Лікування енурезу можна розділити на дві групи: немедикаментозне та медикаментозне.
До немедикаментозних прийомів зараховують:
1) адекватне споживання рідини
Щоденне споживання рідини змінюється, залежно від віку дитини, її фізичної активності та характеру їжі, яку вона споживає. Великою помилкою батьків та дітей є думка про те, що коли зменшити прийом напоїв, зменшиться частота невтримання сечі. Але це не так. При зменшенні кількості споживання рідини, зменшується об`єм сечового міхура, що може призводити до його гіперактивності та під`єднання запальних процесів.

Добова норма рідини (включаючи всі напої) наведена у таблиці. Рекомендовано обмежити прийом газованих напоїв, чаю, кави, темних соків (наприклад, з чорної смородини), какао. Бажано однаково розподіляти весь об`єм рідини протягом доби (на сніданок, обід, підвечірок, вечерю).

Вік Стать Добова кількість, мл
4 – 8 років Дівчинка
Хлопчик
1000 – 1400
1000 – 1400
9 – 13 років Дівчинка
Хлопчик
1200 – 2100
1400 – 2300
14 – 18 років Дівчинка
Хлопчик
1400 – 2500
2100 – 3200

2) використання енурезного годинника
На жаль, в нашій державі використання таких годинників є непоширеним. Існують два види енурезних годинників: сенсорні мати та моделі для використання під білизну. Їхній принцип роботи однаковий – сигналізація (вібрацією або звуковим сигналом), коли дитина починає мочитися. Вважають, що недоцільно використовувати енурезні годинники, якщо невтримання сечі трапляється рідко (менше, ніж 1-2 рази на тиждень) та батьки дитини емоційно, з негативом, реагують на неприємність, яка сталась у дитини.

Медикаментозне лікування призначає лікар після консультації.

Матеріал підготований згідно рекомендацій National Institute for health and care excellence (guidance.nice.org.uk/cg111)

Leave a Reply